Adaptační pobyt první a druhé třídy

n_pa050043.jpg
ve čtvrtek 5. 10. 2017 se žáci první a druhé třídy vydali na dvoudenní pobyt do lesa okolo Javoříčských jeskyní. Autobus nás naložil u školy a po půlhodinové cestě jsme dojeli k chatě Jeskyňka, kde jsme si vyložili kufry. Pokračovali jsme dál v cestě na Bouzov. Zde nás čekala hodinová prohlídka hradu. Dozvěděli jsme se, jak se dřív na hradě topilo, kdo všechno zámek vlastnil a prohlédli jsme si vězení a mučírnu. Nezapomněli jsme navštívit hradní kapli a nakouknout do 42m hluboké studny. Naše kroky směřovaly k hradnímu nádvoří, kde jsme za asistence drobného deště posvačili. Někteří utratili něco z kapesného, zakoupili drobné dárečky a suvenýry. Posilněni svačinou v pláštěnkách jsme se vydali na pěší cestu do Javoříčka. Asi po deseti minutách se déšť umoudřil a vykouklo sluníčko. Než jsme došli na louku s krytým posezením, bylo už sucho a nic nebránilo tomu, abychom si opekli špekáčky a posilnili se na další cestu. Chlapci připravili oheň, děvčata nachystala pruty na opékání. Všichni jsme poobědvali, uklidili po sobě, kluci uhasili vlastními silami oheň a vydali jsme se na pětikilometrovou cestu. Během ní jsme soutěžili a hráli hry. Nechybělo ani povídání o přírodě. Škoda, že jsme neměli košíky, protože bychom je měli plné hub. Nejtěžší úsek na nás teprve čekal. V Javoříčku u památníku jsme strmou lesní cestou vystoupali k jeskyním a odtud nám chybělo 140 schodů k chatě. Měli jsme štěstí, protože ihned po té, co jsme se schovali na chatu, začalo pršet a foukal silný vítr. Ihned po ubytování na nás čekala večeře, pochutnali jsme si na bramboračce a buchtičkách s krémem. Po krátkém odpočinku jsme se opět sešli v jídelně a každý měl možnost namalovat obrázek z uplynulého dne. Jak se můžete přesvědčit ve škole na nástěnce, každého zaujalo něco jiného. Jelikož nám večer počasí nepřálo, museli jsme oželet stezku odvahy, ale nikomu to nevadilo, neboť ji nahradila hra na mimozemšťany. Ve tmě jsme návštěvníky z vesmíru lákali na světelné signály. Kdo měl hlad, mohl si dát druhou večeři. Chleba se sýrovou pomazánkou a hromada zeleniny přišla všem vhod. Po rychlé sprše a vyčištění zoubků jsme se snažili usnout a nabrat síly na druhý den. Je pravda, že některým se to podařilo až o půl jedné. První nadšenci byli vzhůru něco málo po půl čtvrté. Všichni si zaslouží pochvalu, protože pro spoustu z nich to bylo poprvé bez maminky a nikdo neplakal!
V pátek ráno, 6. 10. 2017, hned po snídani jsme se rychle sbalili a vyrazili jsme na prohlídku nejkrásnějších jeskyní u nás. Javoříčské jeskyně nás přivítaly nejen krásnou výzdobou, pohádkovým lesem ale i spoustou netopýrů. Všichni si prohlídku náramně užili. Dokonce nás pochválila i paní průvodkyně. Po vydatném obědě (vývar a špagety s boloňskou omáčkou) jsme vyfasovali balíček na cestu, řízek tak voněl, že se do něj hned někteří museli zakousnout. Ihned po obědě jsme nastoupili do autobusu a vydali se na téměř dvouhodinovou cestu do Jiříkova. Zde jsme navštívili Pradědovu galerii u Halouzků, kde na nás čekalo mnoho nej. Za zmínku stojí nejen největší sbírka dřevěných betlémů či největší dřevěný obraz na světě. Podívali jsme se i do pekla, sedli jsme si na slona v životní velikosti, pohladili anděla pro štěstí, strčili jsme ruku do pusy draka a navštívili jsme Ježíška v jeho domečku. Každý si v galerii našel to své nej – hezčí. Po prohlídce jsme se posilnili, nakoupili dárky rodičům a unaveni se vydali na cestu zpět do Olšan.
Cesta ubíhala velmi rychle, protože se všichni těšili na rodiče, kteří nás netrpělivě vyhlíželi u školy. Všichni si výlet užili a pokud se nám během roku povede zklidnit hlučné chování a procvičit naslouchání si, můžeme se těšit na další, delší výlet.

Zapsala Renata Látalová

n_pa050007.jpg