Divadelní představení Bajky pana Ezopa aneb Dávná moudra věčně platná

29.04.2017

n_dsc_0895.jpg
Výchovné představení pod tímto názvem bylo zařazeno do vyučování pro žáky prvního stupně. Postarali se o to protagonisté Divadélka pro školy z Hradce Králové, kteří k nám zavítali. Ve svém představení herci v kombinaci s loutkami představili žákům tři z mnoha Ezopových bajek. Mudrc Ezop komunikoval s publikem, posouval děj k pointě a nechyběla ani typická ponaučení na závěr každé bajky. Žáci pozorně naslouchali příběhu O chytré lišce, která přehnaným lichocením získala sýr, bajce O dvou kupcích, jež se perou o stín osla, ale ten se jim pak směje a závěrečné bajce O pyšném orlu, kde se mu jeho vytahování nad malým broukem vymstilo.
Cílem představení bylo žákům přiblížit více než dva a půl tisíce let staré příběhy. Vystoupení doplněné písničkami a kontakt s publikem se všem velice líbilo.

Zapsala Jarka Rašková

V pátek 3. 5. 2017 se žáci 2. stupně v doprovodu svých vyučujících přemístili po třetí vyučovací hodině do místní sokolovny, kde na ně čekalo Divadélko pro školy, které k nám opět zavítalo až z Hradce Králové. Představení neslo tentokrát název Don Quijote a ti druzí aneb Zlatý věk španělské literatury a bylo zaměřeno na období pozdní renesance a baroka, kdy Španělsko zažívalo největší kulturní rozmach ve svých dějinách. Zkušená herecká dvojice doplnila představení odborným výkladem o autorech či historických souvislostech. Začátek byl věnován komediální ukázce ze hry Vzbouření v blázinci od nejvýznamnějšího španělského renesančního dramatika Lope de Vegy, přijímací rozhovor ředitele blázince s hlavním hrdinou Florianem, který se domnívá, že zabil prince a hledá mezi blázny úkryt. Tvorbu spisovatele a dramatika Tirso de Molina přiblížili v druhé ukázce ze hry Zbožná Marta. Z publika byly vybrány dvě nevěsty pro zbohatlíka Hejtmana Urbina. Z barokního období byla do pásma vybrána ukázka ze hry Dáma skřítek od básníka a dramatika Pedra Calderóna de la Barca. Role stárnoucí vdavkuchtivé Doni Angely v pánském hereckém provedení nemělo chybu. Vše vrcholilo ukázkou dramatizace nejznámějšího díla zlatého věku a literatury Španělska vůbec, satirického románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha od spisovatele a dramatika Miguela de Cervantes y Saavedra. Způsob komunikace s publikem byl opět úžasný a za zábavné a hlavně poučné představení hercům moc děkujeme.

Zapsala Bohumila Navrátilová

n_dsc_0816.jpg