Výlet do Rájce – Jestřebí

21.06.2016

n_P6210384.jpg
v tomto školním roce se naposledy v úterý 21. června 2016 žáci druhé, čtvrté a páté třídy sešli v 7:40 před školou, aby společně s třídními učitelkami a zdravotnicí vyrazili na zámek do Rájce – Jestřebí. Cesta nám ubíhala pomalu, jelikož klikatá silnice, stoupání do kopců, prudké zatáčky nedělaly některým dobře, a proto jsme museli několikrát zastavovat. I přes mírné zdravotní indispozice náš autobus včas dorazil na překrásný zámek. Čekala na nás hodinová prohlídka zámku, jeho reprezentačních prostor a přilehlé kaple. V zámku jsme se od slečny průvodkyně dozvěděli mnoho zajímavých věcí, jako například proč měly dámy v tehdejší době tak malé postele, jak fungovalo WC, kde spalo služebnictvo….. Ze všeho nejvíce všechny zaujal nábytek, kterým se zámek právem pyšní, a lustry, které byly sestaveny z čajových servisů. Měli jsme štěstí, protože v současné době v místní kapli probíhala výstava věnovaná slitinám, a i tu jsme měli možnost zhlédnout. Chlapci obdivovali zbraně a dívky zaujaly slitinové náhrdelníky a náramky. Po prohlídce jsme provětrali peněženky a v místním krámku jsme nakoupili dárky a něco na mlsání.
Naše kroky vedly do zámeckého parku, v němž bylo mnoho k obdivování. Po krátkém odpočinku a svačině následovala prohlídka kostela Všech svatých v Rájci.
Po celou dobu byli žáci rozděleni do deseti skupin. V každé skupině byl zástupce druhé, čtvrté i páté třídy a společně plnili úkoly, které se tematicky vázaly na předchozí prohlídky zámku, kaple, parku a kostela. Kdo vypracoval otázky nejlépe a věděl všechny odpovědi? To se dozvíme na společném vyhodnocení. Připravujeme ho na poslední dny před koncem školního roku. Všichni ti, kteří se věnovali zadaným úkolům, budou po zásluze odměněni.
Ovšem pochvala patří všem žákům za to, jak slušně se chovali po celou dobu všech našich společných výletů, a že se naše cestování obešlo bez vážných kázeňských přestupků. Všichni se vždy vrátili domů v pořádku, unavení a spokojení. Poděkování patří i paní učitelce Slávce, Jarce a Renatě za důkladnou přípravu trasy, studijních materiálů, obrázků, kvízů a pracovních listů. Velké díky patří naší zdravotnici Janě, která měla nejvíce práce v autobuse, a pečlivě se starala o naše malé bolístky.

Zapsala Renata Látalová

n_P6210342.jpg