Jak jste to myslel, pane Shakespeare? aneb Život a dílo největšího dramatika

19.11.2014

n_DSC_0065a.jpg
Dne 19. 11. 2014 k nám do školy zavítalo Divadélko pro školy z Hradce Králové. Představení s názvem Jak jste to myslel, pane Shakespeare? aneb Život a dílo největšího dramatika v podání zcela nové herecké dvojice opět nezklamalo. U příležitosti čtyřistapadesátého výročí narození Williama Shakespeara sestavili výukovou hodinu o jeho životě a tvorbě. Odborný výklad doplňovali hranými ukázkami ze slavných her a sonetů, s důrazem na zachování typických dobových prvků a "shakespearovského" jazyka, přičemž dodržovali i základní členění jeho dramatické tvorby.
Herci začali úryvkem ze hry Richard III., kuriózním dialogem nájemných vrahů, majících za úkol odstranit následníka trůnu. Z Shakespearovy komediální tvorby předvedli část hry Marná lásky snaha, konkrétně scénu, ve které si španělský šermíř Don Adriano de Armado marně pokouší namluvit krásnou Žakenetu v podání naší sympatické deváťačky. Veškeré jeho pokusy však selhávají, byť jeho rivalem je prostoduchý venkovan. Milostné téma předchozí ukázky umožnilo představit žákům Shakespeara i jako básníka, který ovlivnil romantickou poezii následujících generací, proto byla další část představení věnována jeho Sonetům. Po výčtu historických faktů, ale i domněnek, týkajících se jeho života, představení vrcholilo ukázkami z jedné z nejslavnějších tragedií všech dob: Romeo a Julie. Herci s pomocí některých našich žáků zrealizovali podle situace námluvy, tajnou svatbu, nebo i známý tragický konec. Žáci se seznámili se životem a dílem Williama Shakespeara a jeho přínosem pro světové divadlo. Způsob komunikace s publikem byl jako vždy perfektní a my už se zase těšíme na další představení, které nám toto divadlo nabídne.

Zapsala Bohumila Navrátilová

n_DSC_0058a.jpg