Adaptační pobyt žáků první třídy v areálu Domu přírody Sluňákov

01.10.2014

n_DSC_0274.jpg
V pondělí 29. záři se prvňáčci naší základní školy vydali do Sluňákova na adaptační třídenní pobyt. Čekaly nás společně strávené tři dny plné dobrodružství a zážitků.
Z autobusu jsme zamávali rodičům, kteří se přišli s námi rozloučit. Při příjezdu na Sluňákov na nás čekaly lektorky Eliška, Romča a Monča, které nás srdečně přivítaly a doprovázely nás po celou dobu pobytu. Společně jsme si prohlédli celou budovu, ubytovali se, povlékli si postele, vybalili kufry a společně si vytvořil pravidla chování, která budeme dodržovat. Po vydatném obědě na nás čekal program.
Žáci si v učebně prohlédli přírodu jako krásný barevný dům, který čekal na prozkoumání. Dozvěděli se, že na ně čeká louka, voda, les a krajina. Shlédli jsme animovanou pohádku o kouzelníkovi, který začaroval krajinu. Pohádka byla sice krátká, ale zanechala v nás spoustu rozporuplných pocitů, o kterých jsme s lektorkami rozprávěli a snažili se je rozebrat. Emoce se ještě víc umocnily, když najednou do učebny vtrhl zlý čaroděj, který rozházel židle, knížky a začaroval náš Dům přírody. Žáci se společně snažili najít možnosti, jak Dům odčarovat. Spolupráce, vzájemná pomoc a zkoumání by mělo pomoci. Každý den jsme se snažili zachránit jednu část našeho Domu.
V pondělí jsme se vydali na louku. Lovili jsme do skleničky s lupou broučky a všechny živočichy, kteří na louce žijí. Po prozkoumání jsme všechny v pořádku pustili na svobodu. Pokračovali jsme po louce dál, hledali jsme všechny barvy, které lze v přírodě najít. Každý si vytvořil krásnou paletku barev. Při cestě zpět si každý z nás vytvořil koktejl vůní. Do kelímku jsme sbírali květy a listy, které voní. Potom jsme vzájemně zkoumali, jaké vůně se na louce vyskytují a co v nás evokují. Po náročné procházce nás posilnila večeře a krátký odpočinek. Tento den jsme se nezapomněli věnovat i učení, zopakovali jsme písmenka, napsali si diktát a namalovali obrázek. Všichni se těšili do postele. První noc byla náročná, protože jsme byli plni zážitků z prvního dne a také nám chyběly maminky. Nicméně jsme ji všichni zvládli na výbornou.
Druhý den na nás po krátké výuce čekalo prozkoumávání vody. Vybaveni gumáky, síťkami a nádobami na vodu jsme se vydali k vodě. Prošli jsme kolem řeky Mlýnský náhon, na které jsme vyzkoušeli materiály, které plavou a které ne. Pokusem jsme zjistili, která voda v řece teče rychleji a která je bezpečnější. Zjistili jsme, že regulovaný tok řeky je sice rychlejší, ale za to nebezpečnější. Došli jsme k tůním, kde jsme se pustili do lovu živočichů v ní žijících. Po prozkoumání každého z nich jsme je opět pustili na svobodu. Poprosila jsem lektorky, zda by si v opravdu nabitém programu našly chvilku času a ukázaly žákům, jaký je rozdíl mezi kvalitou vody v rybníku s "žabincem"a bez něj. Žáci nechtěli věřit vlastním očím. V učebně jsme si vytvořili každý svého vlastního Chrostíka, kterého se nám podařilo ulovit ve vodě. Po obědě a krátkém odpočinku jsme se vydali do lesa. Sice nás málem snědli komáři, ale stálo to za to. Dozvěděli jsme se, kdo v lese žije, čím se živí, jak přezimuje a kdo je jeho úhlavní nepřítel. Procházkou jsme se vrátili na Sluňákov, kde jsme společně zachránili další kousek Domu. Byli jsme vyčerpaní a chtělo to vzpruhu. Hráli jsme spousty her, soutěžili jsme a opravdu se společně od srdce zasmáli. Byl to krásný den a ještě lepší večer. Nenašel se nikdo, kdo nebyl unavený, a tak druhá noc proběhla bez problémů. Všichni ihned usnuli a spali celou noc.
Ráno jsme si rychle sbalili svoje věci do kufrů, uklidili jsme své pokoje a vydali jsme se na poslední část výpravy za záchranou Domu přírody. Ve skupinách jsme zopakovali všechny znalosti, které jsme nabyli během předchozích dnů. Za každou správnou odpověď jsme dostali nápovědu, kde najdeme část stavebnice, ze které jsme v závěru společně postavili svůj Dům. Stavby se opravdu vydařily. Čekala nás poslední výprava. V pláštěnkách a gumácích jsme se vypravili do domu, který vypadá jako loď a všechny nás zajímalo, co v něm je. Zde na nás čekalo překvapení. Vstoupili jsme do Rajské zahrady, ve které jsme objevili vzkaz od kouzelníka. Každý obdržel svou vlastní lupu k prozkoumávání přírody a pochvalu za to, jak jsme se celé tři dny snažili. Při návratu na Sluňákov jsme si všimli, že už na nás čeká autobus. Rychle jsme uklidili všechny věci, které jsme si půjčili, dobalili se a rozloučili se s paní kuchařkou a lektorkami, které se o nás skvěle staraly. Plní zážitků jsme se vypravili na cestu domů. Moc jsme se všichni těšili. U školy na nás čekali rodiče. Potěšilo nás jejich ocenění, jak jsme všechno skvěle zvládli. Těšíme se na další výpravu a společné zážitky.

Zapsala Renata Látalová

n_DSC_0005.jpg
n_DSC_0006.jpg
n_DSC_0015.jpg
n_DSC_0021.jpg
n_DSC_0025.jpg
n_DSC_0029.jpg
n_DSC_0049.jpg
n_DSC_0075.jpg
n_DSC_0085.jpg
n_DSC_0088.jpg
n_DSC_0108.jpg
n_DSC_0130.jpg
n_DSC_0132.jpg
n_DSC_0136.jpg
n_DSC_0140.jpg
n_DSC_0156.jpg
n_DSC_0169.jpg
n_DSC_0173.jpg
n_DSC_0178.jpg
n_DSC_0212.jpg
n_DSC_0222.jpg
n_DSC_0225.jpg
n_DSC_0228.jpg
n_DSC_0236.jpg
n_DSC_0265.jpg
n_DSC_0269.jpg
n_DSC_0271.jpg
n_DSC_0274.jpg
n_DSC_0275.jpg
n_DSC_0287.jpg
n_DSC_0289.jpg
n_DSC_0297.jpg
n_DSC_0314.jpg
n_DSC_0334.jpg
n_DSC_0342.jpg
n_DSC_0387.jpg
n_DSC_0409.jpg
n_DSC_0437.jpg
n_DSC_0449.jpg
n_DSC_0459.jpg
n_DSC_0489.jpg
n_DSC_0501.jpg
n_DSC_0517.jpg
n_DSC_0526.jpg
n_DSC_0533.jpg
n_DSC_0536.jpg

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.