COMENIUS - Europe on a String

25.05.2014

n_DSC_0207.jpg
1. den návštěvy
Ve středu 21. května 2014 zahájila zahraniční návštěva u nás v Olšanech svůj několikadenní pobyt, který zorganizovala naše škola v rámci zapojení do dvouletého projektu “ Europe on a String“.
Pedagogové a žáci ze sedmi evropských zemí (Finska, Anglie, Španělska, Francie, Belgie, Turecka a Estonska) v doprovodu ředitelky školy Evy Pluskalové a učitelky Renaty Látalové začali návštěvu prohlídkou školní družiny, prohlédli si jednotlivé třídy, kde probíhala výuka a nahlédli i do ostatních prostor naší školy.
Dále se společně přesunuli do mateřské školy, kde pro ně byl připraven pěkný program a děti každému z hostů vlastnoručně vyrobily a předaly malý dárek – barevného motýlka pro štěstí
Dopolední program pokračoval ve školní dílně, kde paní učitelky Blahoslava Dobrovolná a Věra Kudynová připravily pro žáky ze všech partnerských škol workshop, ve kterém se děti věnovaly malování na sklo a práci s keramickou hlínou. Všem šla práce od ruky a všichni si odnesli dárek v podobě keramického sluníčka a samozřejmě i vlastnoručně zhotovený výrobek.
Po výtvarném vyžití si všichni odpočinuli na školním hřišti. Následoval společný oběd ve školní jídelně a očividně všem chutnalo.
V odpoledních hodinách jsme společně odjeli na výlet do Čech pod Kosířem, kde jsme navštívili Muzeum kočárů. Pro všechny byl dále připraven krásný kulturní program, který opět připravili učitelé a žáci naší školy. Naše žákyně Bedřiška Ponížilová ustrojená v hanáckém kroji zazpívala několik lidových písní a učitelka hudby I. Machačová zahrála několik známých kousků na housle. Statný Hanák v kroji, který se nápadně podobal panu zástupci Vladimíru Vlkovi, nabízel hostům pravé hanácké vdolečky.
Po kulturním vyžití v Čechách pod Kosířem jsme se vrátili zpět do Olšan. V sále olšanské sokolovny bylo připraveno loutkové představení „Nejcennější poklad“. Členové loutkového divadla Kašpárkovi kamarádi a žáci naší školy společně s paní ředitelkou si své vystoupení připravili v anglickém jazyce. “Friends are flowers that never fade – přátelé jsou květiny, které nikdy neuvadnou“. Těmito krásnými a pravdivými slovy bylo vystoupení zakončeno. Návštěvníci si pak mohli prohlédnout výstavu loutek a kulis a mnozí se s našimi krásnými loutkami vyfotografovali.
Celodenní program dále pokračoval v prostorách nově otevřené mateřské školy, kde proběhla vernisáž výstavy obrazů handicapovaných umělců malujících ústy a nohama UMÚN. Návštěvníci si mohli prohlédnout nejen jejich díla, ale také sledovat samotné autory při práci. Pro všechny to byl velmi silný zážitek.
Po výstavě se děti rozešly do svých „nových rodin“, tedy domovů žáků naší školy, ve kterých byly zahraniční děti ubytované. Dospělí odjeli do Olomouce na společnou večeři a prožitý den zakončili turnajem v bowlingu.

Zapsala Věra Kudynová


2. den návštěvy
Také na druhý den - čtvrtek 22. 5. 2014 - byl přichystán bohatý program.
V 7:20 jsme se všichni sešli před školou, kde už na nás čekaly dva velké autobusy. O půl osmé jsme vyrazili na výlet do Znojma, kde byla objednána prohlídka výrobny uměleckých loutek pana Pavla Maška. Všichni jsme měli možnost si prohlédnout jeho dílnu a sledovat proces výroby loutek od nákresu až po finální výrobek. Přímo na místě jsme si mohli také loutky zakoupit, což spousta z nás učinila. Prohlídka se všem velmi líbila, dostali jsme dokonce malý dárek v podobě malé dřevěné loutky. Protože nám vyhládlo, pokračovali jsme autobusem rovnou do restaurace Blanka ve Znojmě. Oběd byl opravdu bohatý – masový vývar s nudličkami, kuřecí řízek s bramborovým salátem a jablečný závin.
Ve 13:00 hodin jsme odjeli do Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, kde jsme pobyli dvě a půl hodiny a užili si spoustu legrace na všelijakých atrakcích. V 18:00 jsme pak příjemně unaveni vyrazili do Prostějova, abychom stihli slavnostní přivítání na radnici. O půl osmé nás přijala zástupkyně primátora paní Mgr. Ivana Hemerková, aby přivítala v krásných prostorách radnice naši zahraniční návštěvu a povyprávěla nám o historii radnice a zároveň nás provedla jejími prostorami.
Zakončení dne probíhalo v restauraci „U Hudečků“ v Prostějově, kde již byla přichystána slavnostní večeře. Po večeři nás autobusy odvezly do Olšan u Prostějova a do Olomouce, kde všichni unaveni příjemnými zážitky jistě brzy usnuli.

Zapsala Mgr. Olga Charvátová


3. - 5. den návštěvy
Dne 23. 5. 2014 jsme se společně s naší zahraniční návštěvou přesunuli do Prahy. Očekávaný odjezd nastal hned po sportovním turnaji ve fotbale na školním hřišti. Nasedli jsme do dvou autobusů a vyrazili vstříc novým zážitkům. Po cestě jsme se zastavili v motorestu Melikana na oběd. Zaujal nás vzhledný exteriér i interiér, pohodlný samoobslužný prodej a bohatý výběr salátů, pečiva, hotových jídel a minutek. Příjemně jsme si odpočinuli a vyrazili. Po příjezdu do hlavního města na nás bohužel čekalo nepříjemné překvapení v podobě mohutného větru a deště. Ovšem ani to nás neodradilo od dobrodružné plavby lodí po Vltavě. Poznali jsme krásu Prahy trochu netradiční cestou, a to po vodní hladině. Díky pražskému lodnímu okruhu je výborně vidět řada pražských památek přímo z hladiny řeky Vltavy. Po plavbě byla v plánu pěší procházka po Židovském městě, Pařížské ulici, Staroměstském náměstí, Václavském náměstí, Národní třídě ukončená prohlídkou Národního divadla. Trasu ovšem zdolali pouze naši přátelé z Finska společně s paní průvodkyní, jelikož odlétali již v sobotu ráno a neměli by tedy možnost projít se ulicemi našeho hlavního města společně s námi v sobotu odpoledne. Ostatní členové mezinárodní výpravy se bohužel kvůli špatnému počasí vydali do hotelu Juno. Ubytovali jsme se v 15 patrové zrekonstruované budově umístěné v klidné vilové části Prahy. Posledním bodem dne byla skvělá večeře v hotelu.
Druhý den jsme začali vydatnou bufetovou snídaní. Poté jsme se rozloučili s finskou skupinou a vyrazili autobusem do oblasti Pohořelce na pěší prohlídku areálu Hradčan a Malé Strany. Zastavili jsme se u Černínského paláce, který začal sloužit pro potřeby úřadu Ministerstva zahraničních věcí. Dále jsme se přesídlili na veřejné prostranství Hradčanského náměstí. Prohlédli jsme si zde současné sídlo pražských arcibiskupů, tedy Arcibiskupský palác. Barokní budova stojí na Hradčanském náměstí v blízkém sousedství hlavní brány Pražského hradu. Hodinový rozchod jsme využili k prohlídce Pražského hradu, historického sídla českých knížat a králů, nyní je to sídlo prezidenta České republiky. Nadchla nás výrazná dominanta Pražského hradu Katedrála svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku. Nás odpočinek ještě zdaleka nečekal. Vydali jsme se přes Nerudovu ulici na Malostranské náměstí, místo, kterým denně proudí tisíce lidí. Dominantu dnešního náměstí tvoří nejkrásnější barokní kostel v Praze Chrám sv. Mikuláše. V centru Malé Strany jsme si prohlédli i pozdně renesanční budovu – Malostranskou besedu. Zde jsme si dali rozchod a někteří vyrazili na oběd do oblíbeného McDonaldu. Po načerpání energie jsme se vydali přes Karmelitskou ulici do Kostela Panny Marie Vítězné. Jedná se o mimořádně významnou architektonickou památku, která za svými zdmi střeží světově uctívanou sošku Pražského Jezulátka, Ježíše Krista v dětském věku. Překrásná soška je pro mnohé symbolem víry a naděje. Poté jsme se vydali lanovkou na 327 m vysoký kopec v centru Prahy, na jehož vrchu stojí jedna z nejznámějších dominant Prahy Petřínská rozhledna. Fyzicky zdatní překonali 300 schodů, někteří vyjeli do horního patra rozhledny výtahem. Cestou zpět k lanovce jsme si prohlédli překrásné parky. Nyní už nás čekaly poslední body náročného dne. Prošli jsme Karlův most, nejstarší stojící most přes řeku Vltavu v Praze. Karlův most spojuje Staré Město s Malou Stranou. Vrátili jsme se zpět do dob honosných královských průvodů a spatřili jsme jedinečnou galerii těch nejlepších sochařských děl. Poslední nejdelší rozchod nás čekal na Staroměstském náměstí, historickém jádru velkoměsta. Obdivovali jsme krásnou Staroměstskou radnici se známým pražským Orlojem. Orloji uprostřed dominuje astronomický ciferník a pod ním kalendářní deska. Uprostřed Staroměstského náměstí stojí pomník mistra Jana Husa. Náměstí má nezaměnitelnou a velmi dlouhou historii. Bylo svědkem mnoha dějinných událostí a i dnes je centrem všeho dění v Praze. Na památku jsme si koupili pár drobných suvenýrů. Nakonec jsme se vydali přes Celetnou ulici až k Prašné bráně, pozdně gotická stavba na rozhraní ulice Na Příkopě a náměstí Republiky vedle Obecního domu naproti domu U Hybernů. Už na nás čekaly autobusy a my dorazili po dlouhém a nabitém dni zpět do hotelu. Už nám nezbylo nic jiného, než se navečeřet a zalehnout do postele.
Časně ráno nás opustila skupina přátel z Estonska. Sbalili jsme věci do zavazadel, posílili jsme se bohatou snídaní a vyrazili na letiště, kde jsme se rozloučili s našimi přáteli z Belgie. Loučení bylo opravdu velmi dojemné. Po našem odjezdu se vydali zpět domů i Španělé a Britové. Pro skupinu z Turecka a Francie ještě čekal bohatý pondělní program s naší paní ředitelkou. Naše česká skupina se ještě zastavila po cestě u McDonalda a po poledni jsme byli v Olšanech. Myslím, že jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací od našich průvodců, kteří zvládli i perfektně anglicky překládat našim zahraničním hostům. Ještě dlouho v nás zůstane ten nepopsatelný pocit z prohlídky našeho hlavního města spolu s našimi zahraničními kamarády.

Zapsala Mgr. Bohumila Navrátilová

n_DSC_0017.jpg
n_DSC_0027.jpg
n_DSC_0049.jpg
n_DSC_0060.jpg
n_DSC_0074.jpg
n_DSC_0107.jpg
n_DSC_0134.jpg
n_DSC_0156.jpg
n_DSC_0167.jpg
n_DSC_0175.jpg
n_DSC_0178.jpg
n_DSC_0182.jpg
n_DSC_0192.jpg
n_DSC_0198.jpg
n_DSC_0200.jpg
n_DSC_0207.jpg
n_DSC_0211.jpg
n_DSC_0225.jpg
n_DSC_0226.jpg
n_DSC_0230.jpg
n_DSC_0233.jpg
n_DSC_0237.jpg
n_DSC_0239.jpg
n_DSC_0252.jpg
n_DSC_0254.jpg
n_DSC_0259.jpg
n_DSC_0262.jpg
n_DSC_0269.jpg
n_DSC_0275.jpg
n_DSC_0280.jpg
n_DSC_0294.jpg
n_DSC_0306.jpg
n_DSC_0319.jpg
n_DSC_0372.jpg
n_DSC_0411.jpg
n_DSC_0413.jpg
n_DSC_0416.jpg
n_DSC_0426.jpg
n_DSC_0452.jpg
n_DSC_0454.jpg
n_DSC_0469.jpg
n_DSC_0479.jpg
n_DSC_0532.jpg
n_DSC_0541.jpg
n_DSC_0594.jpg
n_DSC_0628.jpg
n_DSC_0646.jpg
n_DSC_0726.jpg

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.