Divadlo živě

06.11.2013

n_DSC_0582.jpg
Úterní vyučování 6. listopadu začali žáci I. stupně jinak než obvykle. Plni očekávání se sešli společně v jedné třídě. Zde už na ně čekala připravená divadelní scéna a dva herci, členové Divadélka pro školy z Hradce Králové, kteří přijeli se svým divadelním představením.
Žáci zhlédli tři veselé příběhy plné hereckých gagů, několika písniček a překvapení. Kombinované loutkoherecké představení předvedlo žákům vyprávění ze života domácích zvířat na venkovském statku. Maňáskovým loutkám dodávala život především komunikace s herci a žáky z publika. Ústřední postavou byl pes Voříšek, který sice zapomněl, jak si má říci hospodáři o jídlo, ale seznámil žáky s životem na statku.
Společně prožívají dobrodružství, vypátrají zloděje, naučí se řeči jednotlivých zvířat a vytrestají neposlušného berana Matese. V příbězích byly zakomponovány i poučné myšlenky, např. o významu a smyslu chovu domácích zvířat, jak se k nim mají lidé chovat. Žáci také poznali, že bez práce nejsou koláče, a že lhát, krást a podvádět se nevyplácí. Smyslem představení bylo vytvoření pozitivního vztahu k přírodě, ke všem živým tvorům a také k úctě k lidské práci.
Celé vystoupení provázel radostný smích žáků a představení jsme zakončili velkým aplausem. Věříme, že nešlo o poslední vystoupení a „Pohádky z našeho statku“ odstartovaly další možnou spolupráci.

J. Rašková

Dne 6. 11. 2013 k nám do školy zavítalo Divadélko pro školy z Hradce Králové. Představení Divadelní učebnice volně navazuje na velmi úspěšný titul ,,Divadelní cestopis aneb Evropou od renesance po realismus“ pro II. stupeň, který žáci viděli v únoru letošního roku. Znovu šlo o soubor ukázek z několika divadelních her významných autorů, tentokráte mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost, opět formou neobvyklé výukové hodiny v podání zkušené herecké dvojice.
Prvorepublikovou atmosféru herci připomenuli úryvkem ze hry "Don Juan & comp." z repertoáru Osvobozeného divadla, jako ukázku komediální tvorby dvojice J. Voskovce a J. Wericha. Předválečnou dramatickou atmosféru naopak vystihli dialogem z divadelního zpracování románu Karla Čapka "Válka s mloky". Pro období nesvobody na české divadelní scéně v padesátých a šedesátých letech 20. století měla zásadní význam tzv. "divadla malých forem", proto nechyběla ani ukázka z kolébky české populární hudby, tedy pražského divadla Semafor a kabaretní scénka J. Suchého a J. Šlitra. Sedmdesátá léta připomenuli legendárním muzikálem brněnského divadla Husa na provázku "Balada pro Banditu", zde požádali o hereckou spolupráci i dívku z publika. Naše olšanská ,,Eržika“ z devátého ročníku si mohla na vlastní kůži vyzkoušet roli divadelní hvězdy. A že jí to šlo. Divadelní učebnice vrcholila ukázkou zcela svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry "Vyšetřování ztráty třídní knihy".
Herci předali žákům nejen skvělou náladu, ale také bohaté vědomosti z oblasti divadelního umění. Zbývá už jen poděkovat za nezapomenutelný zážitek a moc se těšíme na další spolupráci.

Mgr. Bohumila Navrátilová

n_DSC_0579.jpg